Healthy Grocery Shopping on a Budget (in Australia)

You might know that living costs in Australia are pretty high and grocery shopping can get a bit difficult when you don’t want to spend too much but still want to eat healthy.

First of all you should know two things: 1. Your body is a gift and you should care very well for it, to make you thrive and feel amazing – that’s worth a bit more money and 2. Food in Germany is very inexpensive so it’s kinda unfair to compare it.

But luckily it is possible to eat very healthy and wholesome here in Australia without spending a lot because there are a few tricks, tips and specials to look for!

1.PNG

If you are interested in my go-to cheap, quick and healthy dinner meals I eat a lot here, check out this blog post!

img_2158

Prices

To give you an idea of what price range we are talking about, I wrote down how much I spend on what at the grocery store. When you see the prices you will realise that not everything is extremely expensive here, but some things are – that’s why you need to shop wisely and I will give you tips on how to do so.

I obviously always tried to find the cheapest deals and best offers. Usually, that are the brands that are owned by the grocery store itself, but it also happens quite often that you find great deals like half price or 25% off and most grocery stores also reduce the prices when the food is about to pass the best-before date.

Also, the prices change during the season, depending on where in Australia you are and if you shop in the city centre, in a suburb or in the Outback. My prices list is just there to give you an idea.

  • Kilogram of peas: 2,90$ – 4,50$ (1,90 – 2,90€)
  • Kilogram of apples: 4,50$ – 6$ (2,90 – 3,80€)
  • Can of any beans/lentils: 0,80$ (0,50€)
  • Corn cakes: 1,80$ (1,20€)
  • 200g of hummus: 2$ (1,30€)
  • 4 small whole wheat buns: 2,50$ (1,60€)
  • Green/red pesto: 4$ (2,50€)
  • sourdough bread: 5$ (3,30€)
  • 120g of fresh baby spinach: 3$ (2€)
  • Kilogram of carrots: 1$ (0,65€)
  • 500g frozen veggies (broccoli, carrot, cauliflower): 5$ (3,30€)
  • Kilogramm of frozen veggies (carrot, peas): 1,60$ (1€)

Now that I am actually converting the prices into Euro, I am realising once more that the food isn’t really that much more expensive. I would say overall it’s the same or only slightly more expensive because some products are actually cheaper and some are pricier. But it also depends on what products you are up for (see below for meat and dairy part).

IMG_0543
12$ for this huge box of 2nd choice strawberries that tasted amazing!

Fresh fruits and veggies

If you want to find amazing and fairly cheap fresh produce, you need to go to the markets. Usually there is a market every Saturday/Sunday in most cities and towns and some, like Melbourne the Queen Victoria Market or Sydney the Peddy’s Market, even have a daily/almost daily market.

When you are on a hunt for super cheap deals, you will even find food bags with “not so pretty/not so fresh” produce at some market stalls that are even cheaper and some stalls also do deals like 3 bags of different products of your choice for 5$ and 5 bags for 7$ etc.

It’s also a great idea to go to the market at around 1 hour before they close because then they oftentimes lower the prices or do special deals.

Especially in Brisbane, the market prices were so much cheaper than at the supermarket. A kilogram of bananas at Woolworth or Coles was 4,50$ and on the market, we got them for 2$ per kilo and they were actually ripe which makes it even nicer.

img_2089
When you stay in Hostels, you can also be lucky to find some good stuff in the Free Food Shelve that someone left behind – like these amazing blueberries!

img_1349

Meat and Dairy

Meat and dairy products like cheese or yogurt are super expensive here in Australia. As I don’t buy that, I didn’t realise it at first but my cousin visited me and complained about the prices a lot :D

  • 1kg of plain Greek style yogurt: 9$ (5,50€)
  • 500g mince meat: 6,50$ (4,20€)
  • 125g ham: 3$ (2€)
  • 250g cheddar: 4,20$ (2,70€)

Of course you can find some cheap deals but usually, the prices are really crazy – so it’s better to eat vegan guys!

I always don’t understand how (and why) the people in the hostel afford all that meat and dairy they eat… but probably they just got to the point where they don’t care because they just want to eat it :D Very glad that I don’t have these cravings and now that I shop for myself and only have the food I want to buy, I eat so much healthier and so much cleaner (more wholefoods instead of processed food) because I don’t want to afford the vegan substitutes (even tho I crave them sometimes :D )

Also, it’s crazy that the Aussie’s just looove to BBQ and do it all the time even though the prices are so high…

sixg9477

Vegan substitutes

In the supermarket, you can find a lot of great vegan options like cheese, burger patties, a lot of different almond or coconut yogurts, many kinds of vegan milk, ice cream and even complete meals.

I would say the prices are pretty similar to Germany. Products like that are always a bit pricier, but not like crazy.

  • 4 vegan sausages: 6$ (3,80€)
  • 500g coconut yoghurt: 6$ – 8$ (3,80€ – 5€)
  • 4 burger patties: 3,50$ (2,20€)
  • 300g tofu: 3$ (it’s cheaper at the Asian market! – 4$ for 800g)
  • 500g coconut Ice Cream: 6$ (at Aldi! or around 10$ at Coles)
  • 500g falafel: 5$ (3,20€)
  • 1l almond milk: 1,50$ (0.90€)

I think especially the price for the coconut yoghurt is extremely good! Cheaper than in Germany and they also have so many more options, brands and flavours. Even Coles has their own one now, but the other brands taste better :P

img_1839 (24)

Eating out

Is another great thing as a vegan here in Australia! There are so many options, most places offer vegan meals and especially in the bigger cities and towns, you find a ton of awesome restaurants/bistros/cafés that have vegan and healthy (or not healthy) food. So many things I want to try, so many options, so much great stuff and the best: it is not more expensive than eating out in general as eating out is pretty expensive anyways :D

But! It doesn’t has to be suuuper expensive if you look for good lunch deals, go to bistros instead of real restaurants or take the takeaway option (it’s only sometimes cheaper).

In the beginning, I was very afraid of going out and spending a lot of money on eating out and I tried to avoid it, but I know that it makes me happy, I want to enjoy my time here and for me good food is worth it!

IMG_9524

If you want to see more of What I Eat here in Australia, head to my Melbourne or Perth What I Eat in a Day blog post! Or follow me on Instagram and watch my stories :)


What food-related blog posts or videos would you be interested in? Please tell me in the comments!

Werbeanzeigen